Jump to content
 • Announcements

  • Andrew

   Welcome to the POSCON/ADX Forum!   08/22/2017

   Hello and welcome to the Positive Control and AirDailyX joint web forum! As promised on AirDailyX.net, this forum is the first of many additions that aim to change ADX from the "insolent European/American FS news breaker" into a true flight simulation community. A new company called Positive Control (POSCON for short) has taken over operations at ADX to help facilitate this objective. Who and what is Positive Control? POSCON is a group of aviation professionals, hobbyists and enthusiasts who intend to advance the simulation community to its full potential. We plan on providing users with a network and user interface that adhere to the technological capabilities of this decade. Our mission is to foster a realistic simulation environment through the use of network integration, automation and training incentives. In keeping to our company's mission of providing the most realistic and modern simulation network available, our team has been carefully selected and consists of professionals within their respective fields. These professionals include real pilots, ATC, investment bankers, retired professors, and journalists. How does this relate to AirDailyX? It is quite simple, ADX has an amazing following of very passionate individuals. By generating discussions, getting user feedback, and working with flight simulation developers, we will be able to create the biggest and most influential platform that the flight simulation community has ever seen.
  • Andrew

   Join POSCON/ADX at FlightSimExpo 2018!   12/09/2017

   FIRST ANNUAL FlightSimExpo ANNOUNCES JUNE 2018 ARRIVAL IN LAS VEGAS
    
   Interest in the first annual FlightSimExpo has taken off – with more than 25 organizations expressing initial commitment to making the new event in Las Vegas a huge success. Interested attendees are encouraged to follow the conference on Twitter (@FlightSimExpo) and ‘like’ the conference on Facebook (facebook.com/FlightSimExpo) to stay up to date.
    
   LAS VEGAS – December 8 – FlightSimExpo 2018, a new, community-driven flight simulation conference, will be held the weekend of June 9-10, 2018 at Flamingo Las Vegas Resort. Located in the heart of the Las Vegas Strip and minutes from the airport, Flamingo Las Vegas Resort has newly-renovated rooms, modern meeting space, a great rewards program, and features a Caribbean-style water park and tropical wildlife habitat.
    
   FlightSimExpo 2018 will feature a variety of interactive exhibits, and a host of educational and informative seminars from professionals across the aviation and flight simulation industries. In addition, there will be social events after conference hours for networking and connecting with other simulation enthusiasts, aviation professionals, and developers from across the simulation industry.
    
   The conference was formed by a group of community organizers from Boston Virtual ARTCC who have years of experience in flight simulation, aviation, and event planning. FSExpo plans to bring simulation enthusiasts, current and former aviation professionals, and anyone else who has an interest in flight simulation or aviation together to witness the advances and developments within the industry. This conference is truly community-driven: the venue, host city, and activities have all been determined by feedback from the community and developers. Early support from Orbx, X-Plane, and the new AirDailyX team helped make this event into a reality. At AirDailyX, we are proud to announce that as official sponsors of this event, we will stream live from several locations across the event and allow our viewers across the world to not only watch live but also participate in the different conferences and Q&A sessions. This event is going to be very special as we will host the Positive Control team to reveal ground-breaking developments and achievements to enhance the flight simulation industry.  We encourage everyone to participate in the planning of the conference by joining in discussions that will take place in a FlightSimExpo forum to be hosted on the new AirDailyX forum. That will be released along with our brand new web site in the upcoming days. Stay tuned for more information on these exciting developments! Early bird registration will start at just $50 for the weekend, and a 3-night stay at the FlightSimExpo special event rate will be approximately $135/night, including all taxes and fees.
    
   Visit www.flightsimexpo.com for more information about the event and venue. Interested attendees are also encouraged to follow FSExpo on Twitter (@FlightSimExpo) and like the conference on Facebook (facebook.com/FlightSimExpo) for updates.

Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 01/23/2018 in all areas

 1. 6 points
  Dear virtual airline fans; we would like to announce proudly our official virtual airline website has began the construction with the association of the POSCON which gives us a brand new hope to carry our unique hobby forward with the incoming modernized features. I would like to give a special thanks to our webmaster to Mr. Aslan for his great exertion in the construction stage of the Turkish virtual airlines.
 2. 6 points
  I can't wait to see it, and fly with THY callsign It seems its going to be published at the same time with POSCON gets published :)
 3. 5 points
  O günü sabırsızlıkla bekliyor olucağız. THY VA hepimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olsun. #POSCON #THYVA
 4. 5 points
  THY callsign ile uçmak için sabırsızlanıyorum. Haziranda 2018 tarihinde POSCON beta ile aynı anda yayında olacak. Tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz.
 5. 5 points
  We are happy to announce that Ottoman VA & Poscon partnership. Soon Turkish Airlines Virtual will be online...
 6. 4 points
  Ooo hepimizin beklentisi aynı. Çok zaman kalmadı. Sızler sadece uçmaya hazır olun.
 7. 4 points
  Harika bir haber sonunda THY ile uçmak bizede nasip olacak
 8. 4 points
  Türk Hava Yolları hepimizin aşkı. Posconla birlikte açılacak olması ise ayrı bir güzellik. Bakalım ne gibi yenilikler olacak.
 9. 4 points
  wow it looks Fking amazing guys keep the good work up!
 10. 4 points
  I think Ottoman VA became the first airline of Turkish division
 11. 3 points
  Merhaba arkadaşlar, Öncelikle takip etmeyen veya İngilizce bilmeyen arkadaşlar için bilgi olarak, POSCONdaki çalışmalar hızla devam ediyor ve Haziran 2018 de beta sürümü olarak biz kullanıcılara açılması planlanıyor. Server protokolü hazırlanmış ve test uçuşları gerçekleştirilmiş. Bu süreçte bizde Türkiye divisionu olarak bizden talep edilen bilgi ve içerikleri POSCON tarafına temin ediyoruz. Ekip olarak 10 yılı aşkın uçuş simulasyonu deneyimimiz ve hem IVAO'daki hemde VATSIM'deki uçuş ortamını ve sosyal ortamı gördüğümüz için iki tarafında artılarını eksilerini ölçüp POSCON da olmasını ve olmamasını istediğimiz şeyleri tartışıyoruz. Bu başlığı açmamdaki amaç bu tartışmayı hep birlikte yapmak, kısacası POSCON dan ve POSCON Türkiye divisionundan beklentilerinizi ve isteklerinizi bu başlık altına yazabilirseniz sevinirim :)
 12. 3 points
  Hayırlı ve uğurlu olması dileği ile...
 13. 3 points
  POSCON's first virtual airlines are Ottoman airlines. STRONG, VETERAN and QUALITY.
 14. 3 points
  It sounds great.
 15. 3 points
  Merhaba arkadaşlar, POSCON Haziran 2018'de BETA Versiyon olarak biz Havacılık tutkunlarının kullanımına açılması planlanan bir online havacılık simülasyonu platformudur. Vadettiği iddialı özellikleri ile IVAO ve VATSIM gibi eski serverlardan çok daha farklı, kaliteli hizmet sunacak gibi gözüküyor. Şimdiden üye olarak sizde Haziran 2018'de BETA Sürüme erişim hakkı elde edebilirsiniz. Türkiye Division ailesi olarak bizi heyecanlandıran özelliklerden bir kaçını sizinle paylaşmak istiyoruz. Üyelik POSCON’a üyelik tamamen ücretsiz olacak. Eski simulasyon networklerinin hepsinden daha fazla özellik ve daha fazla servis sunacağız. POSCON üyesi olarak deneyiminiz şimdiye kadar uçuş simülasyon hobisinde yaşadığınız her şeyden daha üstün olacaktır. Sunucu Protokolü FSD sunucu yazılımı Marty Bochane tarafından 1990'ların sonunda geliştirilen bir üründür. Eski ağların birçoğu hala bu yazılımın değiştirilmiş bir sürümünü kullanıyor! POSCON'un sunucu yazılımı, modern tasarım teknikleri kullanılarak sıfırdan geliştirilen bir çözümdür. Bu gelişme sayesinde, Olumlu Kontrol konusundaki deneyiminizin beklentilerinizi aşacağından emin olabilirsiniz. Ses Kodlaması POSCON, kalite ve gerçekçilik sağlamak için mevcut en modern ses codec bileşenini kullanıyor olacak. Ayrıca, çeşitli filtrelerle VHF, UHF ve HF mesafe öykünmelerini sunacağız. MTL POSCON'un MTL kütüphanesi, pilot clientimizin bağlı kullanıcılar için doğru uçak modelini ve ekranı ekranda gösterebilmesini sağlayacak kapsamlı bir veritabanı olacak. Kütüphane, kullanıcı çevrimiçi gezindiğinde bulut sunucularımızdan dinamik olarak indirilecek. Yerel disk alanından tasarruf etmek için yalnızca ihtiyaç duyulan bu modeller indirilir, görüntülenir ve silinir. Ağ Platformu Yazılımı -Kullanıcının tüm bilgilerini yükler ve POSCON ağına bağlanır. - Tüm kullanıcıların çevrimiçi olarak tek bir standart deneyim paylaşmasını sağlar -İstendiği takdirde simulatorden istenmeyen eklentileri geçici olarak kaldırabilir(şiddetli rüzgar gibi). -Scenerylerden sorumlu personelimizin yardımıyla önemli havalimanlarının pist ve taksi yollarını her zaman güncel tutacağız. -Güncel sektör dosyaları kullanıcıya otomatik aktarılacak. -Tüm kullanıcıların chartları ve lokal bilgileri görebileceği bir ağ olacak. (Divisionlar bu ağa LOA ve kompleks prosedürleri açıklayan belgeler yükleyebilecek) -Entegre pilot programı. -3. Taraf geliştirici entegrasyonu. - Tüm üyelere özel olarak veya bir topluluk olarak sohbet etme imkanı sunan ağ çapında iletişim sistemi (TeamSpeak’e Alternatif) Yönetilebilir Robot Trafik (Dronlar) Bir dakikalığına ölü trafik bölgeleri olmayan bir ağ düşünün. Pilotlar için, bu asla sıkıcı olmayan bir uçuş demektir. ATC için bu, sabah 9'da oturum açıp meşgul bir sektörde çalışabileceğiniz anlamına gelir. Algoritmalarımız, gerçek dünya havayolu uçuş programlarına dayalı trafik oluşturacak ve canlı ağa enjekte edecektir. ATC’ler bu hedefleri izleme seçeneğine sahiptir ve AI dronları ATC frekansına gelerek sesle kontrol edilebilir hale gelecektir. Sektördeki gerçek trafik arttıkça, izlenmeyen AI trafiği denetleyiciler için yönetilebilir bir trafik seviyesine izin vermek için çevrimdışı bırakmaya başlayacaktır. Üye Sıralama Sistemi Simülasyonu daha gerçekçi yapmanın tek yolunun, tüm üyelerin bir puan sistemi üzerinden sıralandığı bir oyuna dönüştürmek olduğuna inanıyoruz. Tıpkı modern oyunlar gibi, uçuş simülasyon hobisini bir rekabete dönüştürmeyi planlıyoruz. En iyi pilot kimdi? En iyi ATC kimdi? En aktif kim kimdi? Sıralama sistemimiz çok kapsamlı olacak ve kullanıcı puanlarını belirlemek için çeşitli değişkenlerden veri çekecektir.
 16. 2 points
  Evet gerçekten iyi düşünmüşsün. Öncelikle buradaki yöneticilerin IVAO TR division yöneticileri gibi olmasını kesiklikle istemeyiz. Çünkü o kişiler haysiyet ve karakter yoksunudur. Yöneticiler herkese aynı mesafede olmalı ve kurallar öncelikli olmalı şahıslar değil.
 17. 2 points
  Selam Burak. Çok iyi düşünmüşsün. Aslında bu konuyu Haziran'da yayınlanacak betadan sonra daha iyi konuşup tartışabiliriz. Ama işleyiş ile ilgili olarak umarım Ivao ve Vatsimden farklı olur ve kötü niyetli insanların başa geçip burada hobisini yapmaya çalışan insanlara zehir etmezler. Bize düşen, Poscon yönetimi ile iyi çalışıp bu temelleri iyi atmak.
 18. 2 points
 19. 2 points
 20. 2 points
  Bu özellikleri ile süper bir platform olmaya aday. Tabii ki bu oluşumda en önemli unsurlardan biride içindeki insanlar. Bu ekip süper, bir olduğumuzda yapamayacağımız, yıkamayacağımız ve üstesinden gelemiyeceğimiz iş yok ALLAH utandırmasın. Adam gibi adam olalım yeter bazıları gibi değil
 21. 2 points
  Teşvik Eğitim Programları POSCON eğitim programları, yeni bir konsept etrafında tasarlanarak , simülasyon topluluğu için tasarlanacak. Standartlaştırma. Trafik kontrolleri için eğitimler otomasyon ve canlı eğitim olacak şekilde aralarında kabul edilebilir bir denge kurularak evden hobi yapmaya elverişli hale getirilecektir. Pilotlar için eğitim programlarına, kullanıcıların en çok ilgilendiği uçak ve operasyon tipine göre, hat uçuşu olarak odaklanılacaktır. Pilot eğitimine gerek duyulmamaktadır. Bunun yerine, kullanıcı sıralamasında eksiklikler görüldüğünde eğitime teşvik edileceklerdir. Mobil Uygulama POSCON'un mobil uygulaması, simülasyon topluluğunda için bir yenilik olacak. Kullanıcılar mobil uygulama ile şunları yapabilecekler: online ATC sınırlarına yaklaşırken otomatik iletim bildirimlerini alabilir, ileti gönderip alabilir, ağa bağlanıp bağlantıyı kesebilir ve hatta uçuşlarını ghost moduna getirerek çevrimiçi kalabilirler ancak online network operasyonlarına müdahil olamazlar. Bu özellikler, kullanıcıların bilgisayar başından kalkarak, similatör kontrollerini bırakarak uzaklaşmalarına olanak sağlayacaktır. Ekrana ve kontrollere bağlı olmadan yaşamsal ihtiyaçlarımızı ve hobimizi aynı anda yapabileceğiz. FAA Ortaklığı ABD Federal Havacılık İdaresi'nin sunucularıyla doğrudan bağlantılı olan tek ağ POSCON. Uçuş planlaması, eğitim ve drone olarak nitelendiilen robot trafik üretimi dahil olmak üzere her şey bu hizmetleri kullanılarak planlanmaktadır. Paylaşımlı Kokpit, Paylaşımlı Radar Paylaşımlı kokpit, eski ağlarda uçarken zor olabiliyordu ve bir radar (sector) alanını birden fazla kişiyle paylaşmak bile şimdiye kadar mümkün değildi. POSCON, kullanıcıların kimlik doğrulama biçimlerini yeniden tasarlayarak “First Officer” veya ATC Handoff kontrol olarak hareket etmeyi son derece kolaylaştırıyor. Paylaşımlı kokpit ve paylaşımlı radar özelliğimiz, kullanıcıların ekip halinde yönetebileceği bir çevre yaratmak için arkadaşlarıyla kolayca bağlantı kurmalarına olanak tanıyor. Paylaşımlı kokpit ve atc sektörleri, pilotların ve ATC'nin kalitesini artırmaya yardımcı olacaktır. Pilot ve ATC Ağı Planlaması Uçuş planlarken online sektörlerin olduğu yeri seçtiniz ve airborne olduğunuzda atc hizmeti kapandı. POSCON kullanıcıları bu duruma üzülmeyecekler. POSCON’un geniş pilot ve atc planlama servisleri sayesinde, tüm üyeler kendi otorumlarını planlayabilecekler. Slot planlama saatlerine uyum sağlayan, bu saatleri dolduran üyeler ekstra puan kazanacaklar ve online sürelerinin yüksek olmasına teşvik edilmiş olacaklar. Otomatik (Supervisor) Gözetmen İşlevleri Gecenin bir yarısı Pasifik'in üzerinden geçerken bilgisayar başından uzak kaldığınız için eski ağlardan atılmaktan bıktınızmı? Biz de öyleyiz, bu yüzden POSCON'da sunucu aracılığıyla çalışan otomatik supervisor işlevleri oluşturuyoruz.
 22. 1 point
  Merhaba, bağlantı için hangi programları kullanmamız gerekiyor. Bununla ilgili bir bilgi bulamadım.
 23. 1 point
  Öncelikle POSCON a hoşgeldiniz Haziran 2018 tarihinden itibaren server açılacak şu anlık herhangi bir program yükleyemiyorsunuz malesef :) POSCON ile ilgili gelişmeler için forumu takip etmeye devam edin.
 24. 1 point
  VAlar için ortak flight tracker programı güzel olabilir.
 25. 1 point
  Hey guys, BeeJay or OzWookiee here from YMML. I mostly fly bush and regional stuff on FSEconomy for Landing (Badly) Airlines. Looking forward to the PosCon Network as we want to organise a Super Cub Challenge in BC and a Canyon Run for our groups.
 26. 1 point
  Selam Burak , POSCON çatısı altında hobimizi yaparken burada geçireceğimiz zamanın kaliteli geçmesini sağlamak siz kurucu olacak ekibin özverili çalışmasına bağlı. Ama bu kaliteli zamanı nasıl geçiririz diyorsan birkaç tavsiyem olacak. 1-Bu hobiyi yaparken ekip işi olduğunu bilmemiz lazım bu ekip işi derken, IVAO daki gibi ''körler sağırlar birbirini ağırlar şeklinde olmamalı'' STAFF dahi olsa sınavlar titizlikle ve hakkaniyetle yapılmalı eğer sınav olacaksa. 2 -Eğitim faaliyetlerini yalnızca Virtual Airlines eline bırakılmamalı sizlerde bir şekilde dahil olmalısınız. 3-Türkiye Disivion'da anlayış ve dialog kanallarının tam anlamı ile açık olması gerekir. 4-Bu hobiye yeni başlayan arkadaşlara karşı anlayış hakim olmalı diğer networklerde olmayan birşey bu . Bu benim VA'ın adamı bunu koruyayım, bunu şu rütbelere getireyim Staff yapayım dememelisiniz hak edenin gelmesi gereken yerlere gelmesi lazım. Örneğin bir TR division staff'nın sınavını siz yapmamalısınız veya gerçek hayatta aynı iş yerinde çalışıyorsunuz diye o kişiyi staff yapmamalısınız bunu örnekleri çok diğer networklerde. 5-Planlamalarınızı iyi yapmalısınız ki TR division hava sahasında ATC olsun ve aktif olsunlar ki uçuşlarımız güzel geçsin. Aklıma geldikçe yazmaya çalışacağım. Saygılarımla.
 27. 1 point
  Never underestimate the new ADX. The prices can be anything we want, every week. And for the record, we designate the prize, and expect to buy the product. If the developer wants to participate.... then that is great!
 28. 1 point
  Hey All, As Many of You Should Know, Me and Mustafa Have Been Working Very Hard in the Last Few Days to Get Together Documents for SOP's and Sector Files for the Airspace. If you have any experience in sector file creation or have any documents containing information for Oman Airspace, please contact me or Mustafa. It would also help to share around this Division, invite people to allow Oman to be Released with Poscon. Have a Safe and Happy First Month of the Year, and See You in the Virtual Sky's. Kind Regards, Daniel Johnson
 29. 1 point
  Nice work! Looks good! I will be taking a look at this soon!
 30. 1 point
  Hello, I want to introduce you to my latest release, Telavi Airport in Georgia. Later I will introduce the other airports and sceneries as well to make the Georgian Division a little more interesting. Telavi Airport is the airport of the Georgian Aviation University. Everyone who is working somehow in the field of aviation, visits this school. The name "Mimino" comes from a Soviet Comedy which told the story of "Mimino", a bush pilot from Telavi. The airport has a single runway (10/28) which is 1.700m long. But usually only small planes start and land here (Aeroprakt 22, Piper Seneca, C152). It can be downloaded from flusiboard.de for FSX and P3D v4.
 31. 1 point
  Welcome all the vACCSAF and VATSAF to this new venture. Andrew, thank you for the welcome note, or whoever wrote it, in one of our native languages, Afrikaans. Gents a new oppertunity to build this to great heights.
 32. 1 point
 33. 1 point
  hi @Andrew, the team at Oman (Muscat) Division hereby thank you for giving us the opportunity to try and open up this Beautiful division and thank you for having us apart of this vibrant community. My Team and I have potentially an extremely great experience amongst many other simulation networks as staff, pilots, and air traffic controllers, that we can bring forth to this community. We are here to help the POSCON project grow and wish success to this network. we endeavor to be here to help you and be apart of each step this organization takes towards its growth. Once again thank you.
 34. 1 point
  Hi to all those viewing this club. Oman (Muscat) is special, why you may ask?... Well, I can tell you that it is the crown jewel and gateway to the Middle Eastern Countries such as the UAE, Bahrain, Qatar and so on, for those flying into the Middle East from South-East Asia and Oceania. Oman has 6 regional Airports and 2 International Airports and 1 Military base Airport. Seeb (Muscat) International Airport is the main hub for Oman. The Oman Airspace is unique as it shares a bit of its airspace with oceanic, so potentially there might be an Oman Oceanic Fir. The Oman Airspace may be accustomed to a variety of traffic not just regional but internationally, with high volumes of Aircrafts cruising through the airspace to get to nearby international recognized hubs DOHA (Hammad) and UAE (DUBAI). So come and join this division and fulfill your Controlling Dreams!!!...
 35. 1 point
  Hello and welcome to everyone interested in the Oman Division of POSCON! I have created this forum to explore the possibility of releasing a division for Oman during beta testing. The only way we will release with this division is if enough people show interest, so get all your friends to join this club and make sure that they stay active! If there is enough interest and discussion, we will devote our resources to creating the necessary infrastructure. We are going to need your help though with sector file construction and writing procedures! If you have any interest in helping us write this material, please email support@poscon.net مرحبا ومرحبا بكم في جميع المهتمين في شعبة عمان من بوسكون! لقد أنشأت هذا المنتدى لاستكشاف إمكانية الإفراج عن تقسيم عمان خلال اختبار بيتا. الطريقة الوحيدة التي سوف نطلق سراح مع هذا التقسيم هو إذا ما يكفي من الناس تظهر الفائدة، حتى الحصول على جميع أصدقائك للانضمام إلى هذا النادي والتأكد من أن تبقى نشطة! إذا كان هناك ما يكفي من الاهتمام والمناقشة، وسوف نكرس مواردنا لإنشاء البنية التحتية اللازمة. نحن بحاجة إلى مساعدتكم على الرغم من مع بناء ملف القطاع والكتابة الإجراءات! إذا كان لديك أي مصلحة في مساعدتنا في كتابة هذه المواد، يرجى البريد الالكتروني support@poscon.net
 36. 1 point
  Hi All Neil, From Limerick, Ireland. For me, VFR flying is the skill to master. No auto pilot for me, just stick, rudder, and a copy of a road atlas. I would favour Airfield information / radio controlling, a lot of fun with a busy circuit / traffic pattern. I mostly fly and control on VATSIM, I will give this a try to see how it compares
 37. 1 point
  POSCON Türkiye discord sunucusu açılmıştır, katılmak için buraya tıklayın. Click here to join Turkey Division discord server.
 38. 1 point
  Everything is for sale... you know that
 39. 1 point
  One of the downfalls of upgrading to P3DV4, was leaving behind those approaches in the top of my list. I would love to see Taxi2Gate (or anyone) make a 64-bit native version of these 2 autogen and terrain heavy sceneries. The approaches into both this fields (MHTG in particular) are too fun to lose! Nico
 40. 1 point
  @TimoDD Hi Timo, yes our threshold for entry will allow for new pilots.
 41. 1 point
  Dear all , first of all a huge thanks for Andrew to create a club for our . than welcome you all hope to control and be an member as an hong kong division , lovely to share more aviation information for you all in the Hong kong FIR or global aviation news , i am very gratitude all to come here . secondly i would be grateful to open an team for the hongkong division ,hope that would be an great management team to control and share or the good information to all controller and pilot and hopefully to get more member to come to our family . finally hope to see you all be an very active controller to control hong kong FIR Best regards, Benson Wong a member at vatsim and ivao // vatsim one of CFI //an Hong Kong residents 大家好 , 首先非常感謝安德魯為我們創造了一個俱樂部。 在此歡迎大家加入並希望成為香港分部的一員,我亦都好高興為大家分享討論在香港FIR或全球航空的信息,我非常感謝所有來這裡的成員。 其次我我現在亦宣佈為香港分部開設一個團隊,希望這個管理團隊能夠來控制和分享更加好的信息給所有的控制員和飛行員,希望將來有更多的成員來到我們的家庭。 最後希望看到你們都是香港飛行情報區的一個非常活躍的航空管制員 最好的祝福, Benson Wong vatsim ,ivao 會員//vatsim one of CFI //香港居民
 42. 1 point
  Hello and welcome to everyone interested in the Turkey Division of POSCON! I have created this forum to explore the possibility of releasing a division for Turkey during beta testing. The only way we will release with this division is if enough people show interest, so get all your friends to join this club and make sure that they stay active! If there is enough interest and discussion, we will devote our resources to creating the necessary infrastructure. We are going to need your help though with sector file construction and writing procedures! If you have any interest in helping us write this material, please email support@poscon.net POSCON Türkiye Bölümü ile ilgilenen herkese merhaba ve hoş geldiniz! Beta testi sırasında Türkiye için bir bölüm serbest bırakma olasılığını keşfetmek için bu forumu yarattım. Bu bölünmeyle birlikte yayınlamamızın tek yolu, yeterli insanın ilgisini çekmesi durumunda tüm arkadaşlarınızı bu kulübün içine alıp aktif olduklarından emin olmanızdır! Yeterli ilgi ve tartışma varsa kaynaklarımızın gerekli alt yapıyı oluşturmaya adayacağız. Sektör dosyası oluşturma ve yazım prosedürlerine rağmen yardımınıza ihtiyacımız olacak! Bu materyali yazmamıza yardım etmekle ilgileniyorsanız, lütfen support@poscon.net adresine e-posta gönderin.
×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and Guidelines.