Jump to content

Burak T. (1011944)

Members
 • Posts

  38
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Burak T. (1011944) last won the day on January 1 2020

Burak T. (1011944) had the most liked content!

Recent Profile Visitors

2,243 profile views

Burak T. (1011944)'s Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

43

Reputation

 1. Ömer hocam, emekleriniz için teşekkürler elinize sağlık
 2. Yes yes, thanks for the explanation again, I found out what is exactly suggested here after a little search. It was my misunderstood.
 3. I thought it will be like how it is in VATSIM. So real aviators will make it better ?
 4. Yes it should, but my point here is are we sure that we want a huge sector controlling all of the Europe ? Also main problem in VATSIM for Europe division, divisions are not really working like divisions 3-5 supervisors of European Division decides on everything and it causes conflict. In this topic we talked about conflicts and how to decrease them. This idea may cause conflicts if it is not organized well. In IVAO they dont have superior authority over division such as Eurocontrol so that stuff works as its supposed to be (still not convenient as I want). So if we implement this idea to POSCON its pros and cons have to be analyzed. Yes this idea can be implemented to POSCON but please not as it is in VATSIM.
 5. By the way for the idea, if we are going to implement eurocontrol decision making system to the POSCON, we should let the divisions decide on if they want to join into eurocontrol authority or not.
 6. Only ETD and TTOT which is not really cared about by everyone. Im talking for IVAO
 7. POSCON ve Turkish Virtual Airlines açılışına çok kısa bir süre kaldı. Bu süreçte Turkish Virtual Airlines yapım aşaması sürecini hızlandırmak için Sanal Havayoluna staff alımı yapmaya karar verdik. Başvuruları bu başlık altından yapabilirsiniz, genel aranan özellikler haricinde en büyük isteğimiz stafflık pozisyonlarına, sanal havacılığa gönül vermiş ancak bu işi dostluktan ve samimiyetten önde tutmayan arkadaşların başvurmasıdır. Aranan Özellikler: 1.) Minimum 18 yaşında olmak. 2.) Genel Havacılık bilgisine sahip olmak. 3.) Sanal Havayolu websitesinde yöneticisi olduğu bölümü ilgilendiren detaylarla ilgilenebilecek vakti ayırabilmek. 4.) Discord veya Teamspeakte sesli konuşma ile üyelerin soruları için en az minimum düzeyde vakit ayırabilmek. 5.) Havacılık İngilizcesine hakim olmak ve İngilizce maillere cevap verebilecek düzeyde dil bilmek. Başvurularınızı bu başlık altından yada iletişim bilgileriniz ile beraber bana forum üzerinden özel mesaj atarak yapabilirsiniz.
 8. I wouldn't mind either, as long as it offers the best virtual aviation experience which seems it does ?
 9. En yakın zamanda bir division toplantısı ayarlamayı planlıyoruz facebook ve forumdan duyuruda bulunacağız. Sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız hocam.
 10. Tyler I hope you remember me ? Its nice to see you here in POSCON!
×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy, and Guidelines.